Aistė Laisvė Viršulytė

v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v

Competitions / Konkursai

NAMAS X 2022: PUSbunkeris

Konkurso dalyviai: menininkė-dizainerė Aistė Laisvė Viršulytė, fizikas-elektronikos inžinierius Mindaugas Miselis. (Projektas kurtas sujungiant du vienas kitą papildančius išsilavinimus/gebėjimus – estetikos ir technologijų.)

Kontaktai: virsulyte@gmail.com, +37064077007

>>><<<

VIZIJA

Konceptualus projektas PUSbunkeris – tai XXI amžiaus menininko(-ės) požeminė studija-gyvenamasis namas. Šis projektas ateityje bus realizuojamas. Konkurse jis pristatomas pritaikant STRUCTUM partnerių produktus.

Idėja ir sprendimas įtakoti pagrindinės temos – bendri ir individualūs poreikiai gyvenamiesiems namams XXI amžiuje, Lietuvoje.

Dabartinis laikas – kuomet norisi gyventi atvirai, žvelgiant pro didelius stiklinius langus, bet kartu tarsi reikia ir slėptis, galvojant apie saugumą ir galimas klimato kaitos, radiacijos, (post)pandemijos, inovatyvaus nusikalstamumo ar karines (bombardavimo) problemas. Šiuo namo sprendimu bandome suderinti dabartinio-ateinančio laikotarpio Lietuvoje poreikius.

Sprendime taip pat svarbūs šiuolaikinio menininko(-ės) poreikiai – šviesi erdvė, kurioje prie natūralaus apšvietimo būtų galima gerai matyti spalvas, galimybė kurti ir išnešti nedidelius vientisus objektus (iki 1,6x2m), skulptūriškas ar video instaliacijas, turėti svečių, erdvę paversti į galeriją ar atverti studijos duris lankytojams (angl. open studio).

Vietos specifika. Namas planuojamas statyti Lietuvoje, kalno papėdėje, netoli ežero. Aplinkui nedideli sklypai (apie 5-15 arų).

Sklype buvo suardyta kalno dalis, gadinanti bendrą gamtovaizdį. PUSbunkerio pagalba ne vien rekonstruojama kalno forma, kartu ji vizualiai neapkraunama dar vienu iškilusiu objektu, metančiu šešėlį ir kontrastuojančiu su statiniais kaimynystėje.

Namo išorė. Namo dydis: 80m2. Įėjimas su langais orientuotas į pietus. Konstrukcija pasirinkta atsižvelgiant į betono atsparumą įvairiomis sąlygomis – tokios konstrukcijos statinys gali atlaikyti ir žemės svorį ir šalčio-šilumos skirtumų įtaką.

Ypatinga PUSbunkerio savybė – saugumas: namo langai iš išorės apsaugoti metalinėmis apsauginėmis žaliuzėmis, saugančiomis nuo gamtos stichijų ir įsibrovimo.

Ant namo ir aplink, priklausomai nuo poreikio, galima leisti augti laukinei gamtai, arba auginti vaiskrūmius, vijoklius, kitus nedidelius augalus.

Namo vidaus įrengimas. Kūnui daug erdvės nereikia – jos reikia akims, pojūčiams, smegenims. Kaip iš mažos erdvės sukurti didesnės erdvės sąsają smegenyse? Veidrodžiai ir balta spalva – vizualiai praplečia erdvę, dangiška melsva, balta, žalsva – suteikia lengvumo, dizaino formos ir pavadinimai – atkreipia dėmesį į atviroje erdvėje ir kitur esančius objektus, reiškinius, ir pan… Apšvietimas erdvėse yra kaip kintanti nuotaika, priklausoma nuo kiekvieno mūsų asmeninio pojūčių spektro, apie kurį apšvietimo sistema sužino BCI (angl. Brain Computer Interface) pagalba, ir reaguodama parenka atitinkamą spalvą. BCI sąveikauja su JUNG KNX valdymo sistema, valdomos ir kitos namų dalys – žaliuzės, šiluma, garso įranga, ir t.t. Taip pat, jei atsiranda poreikis, JUNG KNX namų valdymo sistema naudojama valdant balsu su „Amazon Alexa“ ir „Google Assistant“.

PUSbunkeriui sukurtas išplanavimas, baldų formos, medžiagos, leidžia skirti mažiau laiko švaros palaikymui. Veidrodžiams pritaikyta stiklinių paviršių valymo ultragarsu technologija, kuri turėtų pasirodyti rinkoje netolimoje ateityje.

Vertybės, filosofija, estetinė išraiška. Namas reflektuoja vertybinius užsakovo(-ės) pasirinkimus. Aplinka, pastatas, interjeras yra integralūs. Projekte nebandoma erdvės užpildyti mažai ką bendro su žmogumi teturinčiais nefunkcionaliais dekoratyviais dizaino objektais – Gyvenimas erdves pripildo vertingesniais daiktais (!) – kūrybiniais, asmeniniais, su kuriais sieja nostalgiškas ryšys. Ten kur palikta tuštuma ar yra teksto užrašai – bus nuolatinė kaita, atsiras meno kūriniai, projektai. Tokiais principais kuriant interjerą jis įgyja ilgalaikiškumą ir išliekamumą.

Raktažodžiai: vertybės, ekomodernizmas, (post)minimalizmas, eko-minimalizmas, (post)modernizmas, eco hi-tech, mokslinė-laboratorinė estetika, „white cube“ estetika, puristiška estetika, autonomiškumo vertybė, abstraktumas, erdvės praplėtimo priemonės, patogumo dizainas, švaros palaikymo praktiškumas, suasmenintas dizainas, instaliatyvumas.

Projekte panaudoti STRUCTUM partnerių produktai atlieka reikalingas funkcijas ir prisideda prie erdvės kūrimo, išlaikant nurodytas vertybes.

KAMBARIAI

PUSbunkerio išplanavimas ir interjeras kurtas apskaičiuojant šviesos ar tamsos poreikį per 24 valandas, veiklas, judėjimo trajektorijas. Tambūre būnama apie 15 min. per parą (įvairiu metu, reikalinga šviesa), didžiajame kambaryje – 12 val. (dienos metu, reikalinga šviesa), vonios kambaryje – mažiausiai 1 val. 30 min. (įvairiu metu, reikalinga šviesa), miegamajame – 10 val. (dienos metu, reikalinga tamsa), daugiafunkciniame kambaryje – apie 15 min. (įvairiu metu, reikalinga šviesa). Išvada – šviesos patalpose visiškai užtenka.

Tambūras – patogus, su veidrodžiu ir didele spinta. Jei iškiltų kokie nors ekstremalūs pavojai – yra pasiruošta:

* Jei kiltų radiacijos pavojus ir būtų radioaktyvių dulkių ore – pasiruošta pagal šios ekstremalios situacijos reikalavimus: įėjime integruoti radiacijos detektoriai tikrintų įeinančius žmones. Žmonės galėtų iškart nusiplauti dulkes prie įėjimo instaliuotame duše (ant veidrodžio matoma dušo rankenėlė). PUSbunkeryje įrengta vėdinimo ir oro valymo sistema su dalelių filtrais.

** Jei kiltų inovatyvi kriminalinė problema – būtų įtarimų, kad prieš namo gyventoją ar studijos lankytoją panaudota specifinė elektronika: blakės sekimui („bugs“), radijo dažnius skleidžiantys implantuojami medicinos mikro įrenginiai (biolustai, chirurginiai mikrorobotai ar pan.) – pasitikrinti ar jų nėra kūne/daiktuose būtų galima sustojant prieš veidrodį prie plokščių plačiajuosčių logoperiodinių antenų. Ant veidrodžio instaliuotos antenos su paslėptais analizatorių įrenginiais, kurių dažnis nuo 300MHz iki 40GHz.

*** Nuo kibernetinių įsibrovėlių, esant situacijai, namo valdymo sistemą ir kitus įrenginius apsaugo faradėjaus narvo elektromagnetinės savybės, radijo signalai iš išorės blokuojami.

**** Jei tęstųsi pandeminis laikotarpis – instaliuotas dezinfektantas (ant veidrodžio matoma pritvirtinta purkštuvo galvutė).

***** Instaliaciją galima pildyti.

Didysis kambarys sudarytas iš trijų dalių – darbo kampo, poilsio kampo, virtuvės/valgomojo. Ši erdvė lengvai modifikuojama.

Šviesiausioje namo vietoje įkurta darbo vieta su originaliais, mobiliais, mūsų sukurtais moduliniais mūsų sukurtais stalais P 45o© (sutrumpinimas nuo angl. klb. plane, lietuviškai būtų: „Lėktuvėlis“©). Dėl kampo formos, būdami prie sienos, jie yra lengviau apeinami. Lėktuvėlių formą primenantys stalai pritaikomi ir virtuvei (gali būti formuojamas pristumiamas virtuvės kampas), ir meno darbų eksponavimui galerijoje, ir meno dirbtuvėms, ir šventėms – kambaryje sujungus keturis stalus prie jų galima sutalpinti apie 16 žmonių.

Poilsio vietoje – mūrų sukurtas originalus minkštas kampas „Daug“©. Paprastą dieną naudojamas kaip asmeninis, bet esant reikalui galima panaudoti kaip individualias sėdimas vietas, su ant sienos pakabinamomis atramomis. Norint atlaisvinti erdvę, išrinktą kampą galima lengvai pernešti. Pufų pagalba kambaryje galima susodinti apie 16 žmonių.

Mūsų sukurta spinta-virtuvė „K 45o“©. Joje – visa ko reikia. Stumdomomis durimis, su žaliuzių uždanga (norint visiškai paslėpti virtuvinį vaizdą). 45o laipsnių kampai leidžia patogiai ir lengvai apeiti šį baldą.

Vonios kambarystai kartu ir higienos ir sveikatingumo kambarys. Manome, kad dabarties-ateities žmogus yra pakankamai išsilavinęs, kad galėtų kritiškai įvertinti klaidas susijusias su sveikata ir jų pasekmes – kančią ir išlaidas. Sveikata 80 proc. priklauso nuo gyvenimo būdo, aplinkos ir mitybos, ir tik 20 proc. nuo medikų darbo. Svarbu ne tik gyventi sveikai, bet ir turėti galimybę sveikatintis namuose. Mūsų projekte vonia yra ir higienos ir sveikatingumo kambarys, kuriame yra gili Laufen vonia (pritaikoma gydomosioms druskoms ir žolelėms, kitoms vandens procedūroms) ir dušo kabina su integruota turkiška pirtimi (100 proc. oro drėgmės, skleidžianti karštus iki 60oC garus). Pirtis yra puiki prevencija ir vienas iš būdų kovoti su toksinais ir dabarties-ateities ligomis: vėžiu, neurodegeneraciniais sutrikimais.

Kambaryje pritaikyta mūsų kurta originali spinta B 45o©, kurios apačioje telpa integruota skalbimo-džiovinimo mašina ir skalbinių krepšys, aukščiau – kitos higienai skirtos priemonės, kampo dalyje – valymui skirtos priemonės.

Miegamasis kambarys – kaip žvilgsnis iš žemės į dangų. Ilga vientisa pagalvė, vientisoka lovos konstrukcija, vientisos spintos. Įėjus į apšviestą kambarį matytųsi nuo lovos per grindis, iki sienų tarsi besiplečianti, veidrodiniuose paviršiuose atsispindinti ir besidriekianti tolyn, horizonto link, melsva „Dangaus paklotė“… Taip pavadinta instaliatyvi grafinio vaizdo abstrakcija, kiek primenanti debesuotą dangų ir kambaryje sukurianti erdvės pojūtį. Nedideliame kambaryje yra erdvios, palei dvi sienas, iki lubų integruotos veidrodinės spintos. Užgesinus šviesą buvimas kambaryje tampa panašus į buvimą camera obscura viduje – žvilgsnis krypsta į viršų – Solatube® tunelių natūralią šviesą. Rytais pro stiklines kambario duris, tiesai iš lovos, galima stebėti tai kas vyksta lauke.

Daugiafunkcinis kambarys – kaip žvilgsnis iš dangaus į žemę. Erdvė įrengta panašiai kaip ir miegamojo kambario, tik pasirinktas kitas, žalsvas atspalvis „Miško paklotė“. Kambarys gali tapti: svečio miegamuoju, biblioteka, meno kūrinių laikymo vieta, darbo kambario tęsiniu-projektų laikymo vieta, daiktų slėpimo vieta, ir pan.).

STRUCTUM PARTNERIŲ PRODUKTAI:

Produktų pritaikymas įtakotas vertybinio, estetinio, patogumo, funkciškumo, panašumo į sumanymo, pasirinkimo. Stengėmės pritaikyti visų STRUCTUM partnerių produktus, bet minimaliai – visi paminėti:

1 JUNG. Pasirinkti sienų spalvos JUNG LS ZERO (3mm) serijos elektros instaliacijos komponentai – jungikliai, kištukiniai lizdai ir sensoriai. Vizualiai šie objektai tarsi neužima vietos – susilieja su siena savo plokštuma ir spalva. Dėl patogaus valdymo iš mobilaus telefono ir daugiafunkciškumo pasirinkta namų valdymo sistema JUNG SP 0081 U KNX Smart Panel 8.

2 SAPA. Termosavybės, atsparumas ir draugiškumas aplinkai – dėl jų pasirinkti aliuminiai fiksuoti trijų stiklų Sapa langai (nr. 2086) ir dvivėrės trijų stiklų Sapa durys (nr. 3086).

3 COSENTINO. Balsva spalva mūsų projekte – beveik visur. Tinkamiausias pasirinkimas – baltos akmens plokštės. Virtuvės stalviršiui ir kambarių grindims – atsparus dėmėms ir rūgštims, įbrėžimams ir smūgiams Consentino Silestone® Iconic White akmuo. Virtuvėje pritaikytas vientisas akmeninis stalviršis po kuriuo įmontuota indukcinė kaitlentė (matinis, dydis: 2700x600mm, storis: 20mm). Iš tokių pačių dydžių akmens plokščių planuojama namo grindų danga visuose kambariuose, išskyrus vonios kambarį. Terasai ir takelio plytelėms pasirinktos Dekton® Uyuni akmens plokštės.

4 MEDŽIO APDAILA. Miegamajame ir daugiafunkciniame kambaryje pasirinkti Balsan kilimai. Naudojantis interneto svetainėje pateikta dizaino studija, pasinaudojant šabloniniu piešiniu CDM002, grafinė išraiška perkurta kitomis spalvomis, išgaunant akis traukiantį iš anksto suplanuotą efektą. (Numeriai: CDM002_Colors CS150 CS150 CS924 CS905, CDM002-CS905-CS240-CS150-CS940). Ta pati grafinė išraiška pritaikoma lovų, patalynių ir kitų baldų audiniams.

5 LAUFEN. Dėl geometriškų formų ir plonumo pasirinkti Laufen produktai vonios kambariui: glaudžiama prie sienos vonia SONAR 220347 (1600x815mm), klozetas SONAR 820341, praustuvas SONAR 811341, tualetinio popieriaus laikiklis KARTELL BY LAUFEN 384332, du sieniniai padėkliukai KARTELL BY LAUFEN 38533, du potinkiniai maišytuvai TWINPLUS 3116260041201. Tambūrui pasirinktas potinkinio viensvirčio dušo maišytuvo išorinis komplektas KARTELL BY LAUFEN 3313360040001.

6 VILNIAUS EJOTRA. Trims tamsiausioms erdvėms planuojami montuoti savaime nusivalantys Solatube® natūralios šviesos šviestuvai (šviesos tuneliai) su priedu ventiliacijai ir nesant saulei su elektros apšvietimu. Sprendimas pasirinktas pagrinde dėl to, kad dieną šviestuvai šviečia nenaudodami elektros energijos ir yra keliafunkciniai.

7 GROHE. Dėl superpatogumo ir gazuoto vandens teigiamos įtakos sveikatai, pasirinkta geriamo vandens sistema GROHE Blue Red in One 31727000 su stilistiškai prie namų dizaino priderintu kranu GROHE Blue Red in One 31727000 ir nerūdyjančio plieno plautuve GROHE K400.

8 DARKSIDEWOOD. Virtuvės spintoje instaliuota deginto ąžuolo „akis“ primins, jog reikia stebėti virtuvėje vykstančius procesus… Dydis: 10x10cm.

9 VITTALLI. Pasirinkome įtempiamas lubas su integruotu apšvietimu didžiajam kambariui, miegamajam ir daugiafunkciniam kambariui. Pasirinkimas įtakotas Vittalli firmos portfolio estetinio tinkamumo mūsų projektui.

10 BALDAI NAMAMS. Visos name būsimos spintos būtų gaminamos „Baldai namams“. UAB „Dusėtai“ ne vien prekiauja stilingomis moderniomis Italijos gamintojų spintomis, bet ir gali jas kokybiškai pagaminti pagal dizainerių brėžinius ir eskizus.

___

Dėkojame už 3D renderinimą: Mantas Talmantas.