Aistė Laisvė Viršulytė

v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v

HALFbunker / PUSbunkeris, 2022

*Tekstas tik lietuvių kalba. / *Text in Lithuanian only.

Šiuolaikinė, praktiška ir funkcionali erdvė menininkės(-o) kūnui ir kultūrai.

Autoriai: © tarpdisciplininė menininkė Aistė Laisvė Viršulytė, fizikas-elektronikos inžinierius Mindaugas Miselis, 2022m.

Projektas kurtas sujungiant du vienas kitą papildančius išsilavinimus/gebėjimus – estetikos ir technologijų.

(Kontaktai norintiems susisiekti ir pasidomėti projektu: virsulyte@gmail.com, +37064077007)

VIZIJA

Konceptualus projektas PUSbunkeristai XXI amžiaus menininkės(-o) požeminė studija-gyvenamasis namas. Gali būti pritaikomas ir kitoms specialybėms.

Idėja ir sprendimas įtakoti pagrindinės temos – bendri ir individualūs poreikiai gyvenamiesiems namams XXI amžiuje, Lietuvoje.

Pojūtis. Dabartinis laikas – kuomet norisi gyventi atvirai, žvelgiant pro didelius stiklinius langus, bet kartu tarsi reikia ir slėptis, galvojant apie saugumą ir galimas klimato kaitos, radiacijos, (post)pandemijos, inovatyvaus nusikalstamumo ar karines (bombardavimo) problemas. Šiuo pastato sprendimu bandoma suderinti dabartinio-ateinančio laikotarpio Lietuvoje poreikius.

Vertybės, filosofija, estetinė išraiška. Namas reflektuoja vertybinius pasirinkimus. Aplinka, pastatas, interjeras yra integralūs. Interjeras orientuotas į ilgalaikiškumą ir išliekamumą. Projekte nebandoma erdvės užpildyti mažai ką bendro su žmogumi teturinčiais nefunkcionaliais dekoratyviais dizaino objektais. Gyvenimas erdves pripildo vertingesniais daiktais – kūrybiniais, asmeniniais, su kuriais sieja nostalgiškas ryšys. Ten kur palikta tuštuma (žr. interjero paveikslėlį) ar yra teksto užrašai – nuolatinė kaita, atsiranda meno kūriniai, projektai.

Raktažodžiai: vertybės, ekomodernizmas, (post)minimalizmas, eko-minimalizmas, (post)modernizmas, eco hi-tech, mokslinė-laboratorinė estetika, „white cube“ estetika, puristiška estetika, autonomiškumo vertybė, abstraktumas, erdvės praplėtimo priemonės, patogumo dizainas, švaros palaikymo praktiškumas, suasmenintas dizainas, instaliatyvumas.

Vietos specifika. Namo statymo vieta – Lietuvoje, kalno papėdėje, netoli ežero. Aplinkui nedideli sklypai (apie 5-15 arų). Sklype buvo suardyta kalno dalis, gadinanti bendrą gamtovaizdį. PUSbunkerio pagalba ne vien rekonstruojama kalno forma, kartu ji vizualiai neapkraunama dar vienu iškilusiu objektu, metančiu šešėlį ir kontrastuojančiu su statiniais kaimynystėje.

Namo išorė. Namo forma iš viršaus – trikampis, atkartojantis ir pratęsiantis Vilniuje esančioje menininkės studijoje naudojamą trikampį erdvės padalijimą, taip pat menininkės kaip tyrėjos ir aktyvistės naudojamą trikampį. Namo dydis: 80m2. Įėjimas su langais orientuotas į pietus. Konstrukcija pasirinkta atsižvelgiant į betono atsparumą įvairiomis sąlygomis – tokios konstrukcijos statinys gali atlaikyti ir žemės svorį, ir šalčio-šilumos skirtumų įtaką. Ypatinga PUSbunkerio savybė – saugumas: namo langai iš išorės pridengti metalinėmis žaliuzėmis, saugančiomis nuo gamtos stichijų ir įsibrovimo. Ant namo ir aplink, galima leisti augti laukinei gamtai, ir/arba auginti vaiskrūmius, vijoklius, kitus nedidelius augalus.

Namo vidaus įrengimas. Sprendime svarbūs šiuolaikinio menininkės(-o) poreikiai – šviesi erdvė, kurioje prie natūralaus apšvietimo būtų galima gerai matyti spalvas, galimybė kurti ir išnešti nedidelius vientisus objektus (iki 1,6x2m), skulptūriškas ar video instaliacijas, pasikviesti svečių, erdvę paversti į galeriją ar atverti studijos duris lankytojams (angl. open studio).

Kūnui daug erdvės nereikia – jos reikia akims, pojūčiams, smegenims. Kaip iš mažos erdvės sukurti didesnės erdvės sąsają smegenyse? Veidrodžiai ir balta spalva – vizualiai praplečia erdvę, dangiška melsva, balta, žalsva – suteikia lengvumo. Interjere esančios formos ir pavadinimai – atkreipia dėmesį į atviroje erdvėje ir kitur esančius objektus, reiškinius, ir pan… Apšvietimas erdvėse yra kaip kintanti nuotaika, priklausoma nuo kiekvieno mūsų asmeninio pojūčių spektro, apie kurį apšvietimo sistema sužino BCI (angl. Brain Computer Interface) pagalba, ir reaguodama parenka atitinkamą spalvą. BCI sąveikauja su valdymo sistema, valdomos ir kitos namų dalys – žaliuzės, šiluma, garso įranga, ir t.t. Namų valdymo sistema gali būti naudojama valdant balsu (pvz. su „Amazon Alexa“ ir „Google Assistant“).

PUSbunkeriui sukurtas išplanavimas yra labai praktiškas – baldų formos yra lengvai apeinamos, formos ir medžiagos leidžia skirti mažiau laiko švaros palaikymui. Veidrodžiams pritaikyta stiklinių paviršių valymo ultragarsu technologija, kuri turėtų pasirodyti rinkoje netolimoje ateityje.

KAMBARIAI

PUSbunkerio išplanavimas ir interjeras kurtas apskaičiuojant šviesos ar tamsos poreikį per 24 valandas, veiklas, judėjimo trajektorijas. Tambūre būnama apie 15 min. per parą (įvairiu metu, reikalinga šviesa), didžiajame kambaryje – 12 val. (dienos metu, reikalinga šviesa), vonios kambaryje – mažiausiai 1 val. 30 min. (įvairiu metu, reikalinga šviesa), miegamajame – 10 val. (dienos metu, reikalinga tamsa), daugiafunkciniame kambaryje – apie 15 min. (įvairiu metu, reikalinga šviesa). Išvada – šviesos patalpose visiškai užtenka.

Tambūras – patogus, su veidrodžiu ir didele spinta. Jei iškiltų kokie nors ekstremalūs pavojai – yra pasiruošta:

* Jei kiltų radiacijos pavojus ir ore būtų radioaktyvių dulkių – pasiruošta pagal šios ekstremalios situacijos reikalavimus: įėjime integruoti radiacijos detektoriai tikrintų įeinančius žmones. Žmonės galėtų iškart nusiplauti dulkes prie įėjimo instaliuotame duše. PUSbunkeryje įrengta vėdinimo ir oro valymo sistema su dalelių filtrais.

** Jei kiltų inovatyvi kriminalinė problema – būtų įtarimų, kad prieš namo gyventoją ar studijos lankytoją panaudota specifinė elektronika: blakės sekimui („bugs“), radijo dažnius skleidžiantys implantuojami medicinos mikro įrenginiai (biolustai, chirurginiai mikrorobotai ar pan.) – pasitikrinti ar jų nėra kūne/daiktuose būtų galima sustojant prieš veidrodį prie plokščių plačiajuosčių logoperiodinių antenų. Ant veidrodžio instaliuotos antenos su paslėptais analizatorių įrenginiais, kurių dažnis nuo 300MHz iki 40GHz.

*** Nuo kibernetinių įsibrovėlių, esant situacijai, namo valdymo sistemą ir kitus įrenginius apsaugo faradėjaus narvo elektromagnetinės savybės, radijo signalai iš išorės blokuojami.

**** Jei tęstųsi pandeminis laikotarpis – instaliuotas dezinfektantas (ant veidrodžio matoma pritvirtinta purkštuvo galvutė).

***** Instaliaciją galima pildyti.

Didysis kambarys sudarytas iš trijų dalių – darbo kampo, poilsio kampo, virtuvės/valgomojo. Ši erdvė lengvai modifikuojama.

Šviesiausioje namo vietoje įkurta darbo vieta su originaliais, mobiliais, mūsų sukurtais moduliniais stalais „P 45o“© (sutrumpinimas nuo angl. klb. plane, lietuviškai būtų: „Lėktuvėlis“©). Dėl kampo formos, būdami prie sienos, jie yra lengviau apeinami. Lėktuvėlių formą primenantys stalai pritaikomi ir virtuvei (gali būti formuojamas pristumiamas virtuvės kampas), ir meno darbų eksponavimui galerijoje, ir meno dirbtuvėms, ir šventėms – kambaryje sujungus keturis stalus prie jų galima sutalpinti 16 žmonių.

Poilsio vietoje – mūrų sukurtas originalus minkštas kampas „Daug“©. Paprastą dieną naudojamas kaip asmeninis, bet esant reikalui galima panaudoti kaip individualias sėdimas vietas, su ant sienos pakabinamomis atramomis. Norint atlaisvinti erdvę, išrinktą kampą galima lengvai pernešti. Ant pufų galima sutalpinti apie 16 žmonių.

Mūsų sukurta spinta-virtuvė „K 45o“©, stumdomomis durimis, su žaliuzių uždanga (norint visiškai paslėpti virtuvinį vaizdą). 45o laipsnių kampai leidžia patogiai ir lengvai apeiti šį baldą.

Vonios kambarys – tai kartu ir higienos ir sveikatingumo kambarys. Manome, kad dabarties-ateities žmogus yra pakankamai išsilavinęs, kad galėtų kritiškai įvertinti klaidas susijusias su sveikata ir jų pasekmes – kančią ir išlaidas. Sveikata 80 proc. priklauso nuo gyvenimo būdo, aplinkos ir mitybos, ir tik 20 proc. nuo medikų darbo. Svarbu ne tik gyventi sveikai, bet ir turėti galimybę sveikatintis namuose. Mūsų projekte vonia yra ir higienos ir sveikatingumo kambarys, kuriame yra gili vonia (pritaikoma gydomosioms druskoms ir žolelėms, kitoms vandens procedūroms) ir dušo kabina su integruota turkiška pirtimi (100 proc. oro drėgmės, skleidžianti karštus iki 60oC garus). Pirtis yra puiki prevencija ir vienas iš būdų kovoti su toksinais ir dabarties-ateities ligomis: vėžiu, širdies kraujagyslių, neurodegeneracinėmis ligomis.

Kambaryje pritaikyta mūsų kurta originali spinta B 45o©, kurios apačioje telpa integruota skalbimo-džiovinimo mašina ir skalbinių krepšys, aukščiau – kitos higienai skirtos priemonės, kampo dalyje – valymui skirtos priemonės.

Miegamasis kambarys – kaip žvilgsnis iš žemės į dangų. Ilga vientisa pagalvė, vientisoka lovos konstrukcija, vientisos spintos. Įėjus į apšviestą kambarį matytųsi nuo lovos per grindis, iki sienų tarsi besiplečianti, veidrodiniuose paviršiuose atsispindinti ir besidriekianti tolyn, horizonto link, melsva „Dangaus paklotė“… Taip pavadinta instaliatyvi grafinio vaizdo abstrakcija, kiek primenanti debesuotą dangų ir kambaryje sukurianti erdvės pojūtį. Nedideliame kambaryje yra erdvios, palei dvi sienas, iki lubų integruotos veidrodinės spintos. Užgesinus šviesą buvimas kambaryje tampa panašus į buvimą camera obscura viduje – žvilgsnis krypsta į viršų – saulės tunelių natūralią šviesą. Rytais pro stiklines kambario duris, tiesai iš lovos, galima stebėti tai kas vyksta lauke.

Daugiafunkcinis kambarys – kaip žvilgsnis iš dangaus į žemę. Erdvė įrengta panašiai kaip ir miegamojo kambario, tik pasirinktas kitas, žalsvas atspalvis „Miško paklotė“. Kambarys gali tapti: svečio miegamuoju, biblioteka, meno kūrinių laikymo vieta, darbo kambario tęsiniu-projektų laikymo vieta, daiktų slėpimo vieta, ir pan.).

Padėka už 3D renderinimą: Mantas Talmantas.